Má vůbec smysl přezouvat zimní pneumatiky na letní?

Má vůbec smysl přezouvat zimní pneumatiky na letní?

Mezi motoristy se stále objevují názory, že výměna pneumatik na zimu a léto je jen vyhazování peněz. Argumentují tím, že toho moc nenajezdí, že už na zimákách přes léto jezdili a nic se nestalo, že jezdím opatrně.

Ano, vůz se zimními pneumatikami vás stejně jako ten s letními dopraví z bodu A do bodu B. Problém nastává v situacích, kdy potřebujete „plný výkon“ pneumatiky. Často jsou to chvíle, kdy jde o zdraví, nebo dokonce o život. Zimní a letní pneumatiky jsou vyvíjeny pro odlišné přírodní podmínky a nefungují tedy univerzálně.

Zimní pneumatiky se oproti letním vyznačují nižší tuhostí směsi běhounu. Proto jsou pružné i za nízkých teplot a zaručují maximální přilnavost k vozovce i ve vysokých rychlostech. Jak okolní teplota roste, jízdní vlastnosti zimních pneu se zhoršují.

Dezén zimních pneumatik si musí poradit se sněhem nebo ledem, proto je více členitý, má větší počet lamel. A naopak disponuje menším počtem obvodových drážek pro odvod vody, což sebou nese nižší odolnost proti aquaplaningu.

Nižší přilnavost k vozovce zvyšuje při vyšších teplotách brzdnou dráhu v průměru o 20 %.

Spotřeba paliva stoupá při použití zimních pneu v létě až o 10 % a zároveň se zvyšuje opotřebení běhounu.

Zdroj: Novinky.cz

ZANECHTE KOMENTÁŘ

You must be logged in to post a comment.

© Copyright 2024 Autoservis CARRA Praha, Made LR