Pokuta 10 tisíc korun za celoroční pneumatiky? Ano, opravdu to hrozí

Pokuta 10 tisíc korun za celoroční pneumatiky? Ano, opravdu to hrozí

Snaha uspořit nákupem celoročních pneumatik se může pěkně prodražit. Jejich použití má totiž svá specifika. Jeden den mohou být pneumatiky v pořádku, druhý den však lze za jejich použití dostat tučnou pokutu.

Celoroční pneumatiky mohou být dobrou a úspornou volbou pro mnoho řidičů. Proč kupovat speciální zimní pneu, když se s autem jezdí například pouze po městě, nebo dvakrát do měsíce na chalupu. Navíc, současné celoroční pneumatiky bývají už velice kvalitní a kdo vyloženě nejezdí po horách, nebo nepolyká měsíčně tisícovky kilometrů, mohou ho kvalitní celoroční pneumatiky uspokojit.

Ale pozor. Jejich použití má svá specifika a je potřeba sledovat nejen počasí, ale i aktuální stav hloubky dezénu. Ta může být totiž dvojí, což mnoho řidičů mate. V letním období stačí u celoročních pneumatik hloubka min. 1,6 mm. Od listopadu do konce března však platí minimální hloubka dezénu stejně jako pro zimní pneumatiky, tedy 4,0 mm.

Ale opět je tady výjimka, resp. určité specifikum. Minimální hloubka 4 milimetry bude při případné policejní kontrole platit pouze v tom případě, že by v tu danou chvíli a na tom samém místě platila povinnost mít nazuté zimní pneumatiky. Jestliže tedy pojedete například v prosinci za slunečného počasí po suché ulici třeba po Praze, stačí vám hloubka 1,6 mm. Jestliže však po té samé ulici pojedete druhý den, ale bude vánice, venkovní teplota bude pod nulou a na silnici bude sněhová břečka, budete muset mít na pneumatikách minimální hloubku dezénu 4 milimetry. V opačném případě hrozí opravdu tučná pokuta.

Pokud totiž policista uzná, že je pneumatika sjetá natolik, že by jízda na ní ohrožovala provoz a bezpečnost, může zakázat další jízdu a navíc vše předá do správního řízení. A tam už se řidič může dočkat pokuty až 10 000 Kč a dokonce i zákazu řízení.

Máte nějaké zkušenosti s celoročními pneumatikami? Napište nám do diskuze.

Zdroj: testyojetin.cz

ZANECHTE KOMENTÁŘ

You must be logged in to post a comment.

© Copyright 2024 Autoservis CARRA Praha, Made LR